понеделник, ноември 21, 2005

корпо-коп

Корпорациите превърнаха обикновеният човек във зависим от тях консуматор. Как държавата подкрепя бизнеса с данъци, такси и закони, които не позволяват на семейството да се изхранва самостоятелно, освен ако не служи на икономически съюзи. От работа вътре в системата, до там, че храната може да е единствено продавана от оторизирани търговци.

Реално
Къде са времената когато българите можеха да живеят самостоятелно и независими? Когато изхранването зависеше от курник и овощна градина в двора. Няколко души биха разменяли яйца за брашно, домати и пипер за риба и масло. Този общностен модел - разширен извън периметъра на еднофамилното домашно стопанство, което предимно е прехранвало семейството – сега разрасна до корпоративния модел на потребителските общности.

Ценностната система, освен, че е отделена от основните принципи на оцеляването – преместена към трупането на монетарност, се разшири до обличане в социално-приети модели на моден етикет, украсени от цена на мобилно устройство и компликация на домашно кино в комбинация от скъпа мебелировка. Социалният строй се изкриви, като хармоника на акордеон.

Стълбовете на съвременната световна икономика, в чиято угода се коват цели държавни закони, сега диктуват начина на живот на обикновения човек. България бе погълната и продължава да се смила от западният културно-икономически вкус. В града, семейството все по-рядко се изхранва със собствено стопанство, поради невъзможността да се поддържа такова. В скоро време след лицензите за домашна ракия, ще изникнат и лицензи за домашните яйца, мляко, плодове и зеленчуци. Патентоването на семена за растениевъдство е на път да получи юрисдикция и над нашето местно селско стопанство. Това означава, че производителите на селскостопанска продукция ще са контролирани от патенти и лицензи на фирми доставчици на (генетично “кастрирани”) семена, и консумативи.

В каква форма се преобрази системата на социалното съществуване? Работника служи на голямата фирма, на предприятие или корпоративен outlet. Заплата, която му плащат ООД и ЕАД, се оползотворяват за изхранването на семейството, обличането на членовете му, и плащането на битови, комуникационни и транспортни сметки.

Реката бе комерсиализирана, дървата и въглищата, на едно с електричеството, бензина и природния газ, се индустриализираха не в полза на човека, а във форми на смукачи за неговите трудови ресурси. Излишно е да изреждам всички илюзорно съществуващи системи като реклама, маркетинг, търговски надценки, спедиторски и др. схеми за акумулиране на хартиени и електронни пари. Човекът бе впрегнат в роботизиран труд, робуващ на индустриалната епоха, която избухна като революционен подем в развитието на обществото и мутира към безлични ООД-та, консумиращи консуматорите.

Алтернативи
Алтернативните хора все още провокират завръщане към извън-консуматоркият модел на живот. Бартерна търговия, размяна на стоки и услуги с реална стойност, са базиса на който съществуват обществата отказали се да бъдат преобразени от мащабния корпоративен поход, който прекръства по цели пост-комунистически, или тоталитарни държави. Под претекст за внос на демокрация, капитализма изсмуква човешки ресурси, претопява модела на домашна самоиздръжка Отнема правото на самостоятелен живот на човека и го облича в униформата на корпоративния войник. По цели поточни линии на печатните преси са заети от издания, които служат единствено като рекламоносители, подплатени в празните (помежду рекламните) места, със статии от снимки и текст, които се пишат “на килограм” и “за час” от високопроизводителни преводачи и автори журналисти. Да напишеш стойностен текст е адски трудно... Лафстайл съдържание, тестове на потребителска електроника, новинарски вестници и списания – всички те покриват една мъничка частица от отпадъчната информация на света, за да прокарат с нея рекламите на рекламодателите. И от там цялата хранителна верига се уголемява в абстрактен мащаб до гледката над механизъм, който създава работни места за хора, които по друг начин не могат да покрият разходите си на съществуване в рамките на глобализираният, централизиран обществен модел за концентрация на хора по градовете.

Бла-Блах
В момента, в който алтернативният модел на живот, състоящ се от немонетарна търговия на стоки и услуги се превърне в застрашаващ корпоративният модел на консуматорската дресировка и корпоративния модел за даване и получаване на пари за сметки, храна и облекло – вероятно правителството, ще изкове още закони в подкрепа на корпоративните си спонсори за да защити икономиката, обявявайки алтернативно живеещите за десиденти или терористи.

Стъпките са предприети. Съществува законова възбрана за изпълнение на услуги, без притежание на специализиран лиценз, или регистрация по БУЛСТАТ. Лицензите обаче са собственост на държавата или обявен частен държател (фирма), която отдава правото им на ползване от деятеля на свободна практика. В скоро време за да ремонтираш обувки, вероятно ще трябва да заплащаш лицензен данък на всеки един марков производител на обувки, който ще ти позволява законно да изменяш или нанасяш подобрения върху продуктите му. В САЩ законът за авторското право вече придоби такива размери, че децата които използват музика на лицензиран изпълнител за фон на миксирано домашно видео – автоматично престъпват закона, превръщайки се категорично в престъпници срещу икономическите организации.


Докато писах този текст разбирах как ми олеква, че разсъждавам на глас. И все пак тази ментална чекия е само кратко удовлетворение, но всъщност освен да поддържам собствен модел на живот, събирайки се със сходно мислещи другари – не смея да си фантазирам, че мога да направя нещо друго. Системата е таква, възприета от мнозинството хора по света. Изработо правителство надмина въможностите си, и се преобрази на злоупотребяващ с доверието и властта, инвалид. На този текст се надявам да събере повече съмишленици заедно в подпластовата алтернативна “икономическа” система.

Няма коментари:

Последователи